Magazín

Fenomén jménem Šmoulové

Malé modré skřítky s bílou čepičkou zná celý svět. Šmoulové v posledních letech zažívají renezanci a opět se dostávají do popředí dětských pohádkových hrdinů. Na „vině“ jsou především nové celovečerní snímky, ve kterých dostaly původně komiksové postavičky třetí rozměr. Ale vše pěkně popořádku. Udělejte si s námi malý výlet do kouzelné říše, ve které je zasazena šmoulí vesnička a nahlédněte s námi do historie fenomenální pohádky, která dělá radost již několika generacím.

Šmoulí historie v kostce

Originální název počeštěných Šmoulů zní Les Schtroumpfs, ze kterého lze jenoduše rozpoznat i země původu. Postavičky pochází z pera belgického kreslíře Peya, který je v roce 1958 přimaloval do komiksu Johan & Pirlouit. Tam se skřítkové objevili pokaždé, když zazněla melodie z kouzelné flétny. Okamžitě si získaly srdce dětí a zasloužili se o vlastní příběh, tentokrát publikovaný v časopisu Le Journal de Spirou. Tím mánie propukla na plno a hračkářství se naplnila modely a hračkami se šmoulí tématikou.

Do televize se však Šmoulové dostali až v roce 1965, kdy vznikl první černobílý film o délce 90 minut. Na další šmoulí příběhy si pak diváci museli počkat dlouhých 11 let. V roce 1976 vznikl animovaný film Šmoulové a kouzelná flétna, který se v roce 1983 dostal i do amerických kin. Celovečerních filmů vzniklo ještě několik, ale hitem byl především seriál, který se vysílal v letech 1982 – 1989. Seriál Šmoulové vznikl v americko-belgické koprodukci a postarala se o něj známá společnost Hanna-Barbera Productions. O pozdější distribuci se postarala Warner Bros. Television.

Pokud byli Šmoulové do té doby populární, po uvedení seriálu nastal opravdový boom. Regály se pět zaplnily šmoulími hračkami a suvenýry a vzniklo i bezpočet digitálních her pro počítače a herní konzole. Modří trpaslíci výrazně ovlivnili popkulturu a staly se legendou.

Šmoulové

Zdroj: artycrafty.wordpress.com

Kdo vlastně jsou Šmoulové?

Šmouly není třeba představovat. Každé dítě ví, že jde o malé skřítky, kteří společně obývají malebnou vesnici v… Netušíte, kde se šmoulí vesnička nachází? Tím si nejsou jistí ani skalní fanoušci, ale podle všeho je příběh zasazen do středověkého Irska.

Mohlo by se zdát, že si jsou Šmoulové podobní jako vejce vejci, vždyť jsou všichni stejně vysocí, nosí bílé kalhoty a čepičku (vyjma taťky Šmouly, který je má červené). Navíc jsou mužského pohlaví, tedy kromě Šmoulinky, Babči a Sašetky. A neměli bychom zapomínat ani na Šmoulata, která mají rozdílná trička, Farmáře v zahradnickém oblečení a Divouška, který je oděn do listí a frygické čapky. Zbylí Šmoulové jsou ovšem na první pohled velmi podobní. Čímž se však liší, jsou jejich dovednosti a povahové vlastnosti. Každý Šmoula je unikátní a vyniká v něčem jiném. Většina se v seriálu objevuje pravidelně, ale někteří jen v určitých dílech.

Nepočítáme-li Šmoulata, pak je dospělých Šmoulů rovná stovka. Bydlí v domcích z kamene nebo v houbách a žádný člověk jejich vesnici nenajde, pokud ho tam některý ze Šmoulů sám nedovede.

Šmoulové používají specifický výraz „šmoulit“ (a jeho odvozeniny), kterým označují různé věci. Navzájem si však rozumí velmi dobře.

Šmoulové u nás

České děti si Šmouly zamilovaly ihned poté, co byl v roce 1988 v Československé televizi odvysílán seriál. I u nás se poté objevily hračky, omalovánky, trička a samolepky a rodičům nezbylo, než dětem „prošmoulit“ dětské pokoje. Cukráři začali nabízet takzvanou šmoulí zmrzlinu, která se vyznačuje modrou barvou a nepředvídatelnou chutí.

Českou verzi Šmoulů nadabovali známé tváře, které umocnily celkovou atmosféru a přičinily se o ještě větší oblibu seriálu. Šmoulí říší děti provází hlas Vlastimila Brodského, Jiřího Císlera, Jitky Molavcové, Josefa Dvořáka a dalších.

Šmoulové u nás vyšli také v podobě komiksových knih (např. Černí šmoulové nebo Šmoulí vynálezy) a na VHS. Celkový počet epizod je 426 a nedávno v roce 2010 je odvysílala TV Barrandov. Některé díly se dočkaly mírného předabování.

Šmoulí písničky

Šmoulové se z komiksu nedostali jen na televizní obrazovky, ale také k mikrofonu. V roce 1988 vyšlo první album se šmoulí tématikou a tentokrát jim hlasy propůjčily tehdejší pop star. Další alba vycházely v letech 1996 až 2012 a o hudební podklad se postarali Lou Fanánek Hagen a Karel Vágner. A jaký měly šmoulí songy úspěch? Prvotina Šmoulí super disko šou se s 315 tisíci prodanými nosiči stala vůbec nejprodávanějším českým albem v období 1996 až 2006.

Seznam hudebních CD se šmoulí tématikou

  • Šmoulové (1988)
  • Šmoulové a Gargamel (1989)

Převzaté hity

  • Šmoulí super disko šou (1996)

  • Velká šmoulí prázdninová párty (1997)

  • První zimní šmoulympiáda (1997)

  • Mistrovská světová šmoulovaná (1998)

  • Ufouni a Marťani (1998)

  • Šmouléro (1999)

  • Nejslavnější šmouledy a šmoulandy (1999)

  • Šmoulénium (2000)

  • Velká šmoulí párty (2011)

  • Eurošmouliáda (2012)

Šmoulové ve filmu

V 90. letech byli Šmoulové neskutečně populární, ale postupem času se začaly objevovat nové seriály a tak se modří skřítkové pomalu stáhli mezi klasiku. O další boom se postaraly 3D snímky, které kombinují klasický animáč s hraným filmem. První 3D film Šmoulové (The Smurfs) byl uveden do kin v roce 2011 a sklidil velmi pozitivní kritiku. V roce 2013 na něj navázalo pokračování Šmoulové 2 (The Smurfs 2).

Zápletka je poměrně netradiční. Zlý kouzelník Gargamel, který Šmoulům znepříjemňuje život i v kresleném seriálu, tentokrát trpaslíky vyžene z vesničky. Někteří z nich se pak dostanou přes kouzelný vodopád do New Yorku. Zbytek modrásků zůstane v lese ve šmoulím světě. Šmoulové, kteří se přemístí do budoucnosti pak dělají neplechu v lidské rodině, se kterou se však nakonec spřátelí. New Yorku si ovšem příliš neužijí, protože mají co dělat, aby unikly ze spárů Gargamela, který je v metropoli pronásleduje. Jak to celé dopadne, musíte zjistit sami.

Oficiální trailery k filmům Šmoulové a Šmoulové 2

[embedplusvideo height=“365″ width=“450″ editlink=“http://bit.ly/1aV8b8Z“ standard=“http://www.youtube.com/v/oC40-Y2OkA8?fs=1″ vars=“ytid=oC40-Y2OkA8&width=450&height=365&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=“ id=“ep1802″ /]
[embedplusvideo height=“365″ width=“450″ editlink=“http://bit.ly/1aV8gJM“ standard=“http://www.youtube.com/v/W-yEIIMtwCA?fs=1″ vars=“ytid=W-yEIIMtwCA&width=450&height=365&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=“ id=“ep8718″ /]

Foto: úvodní foto smurfs.wikia.com

Zanechte komentář