Magazín

Krkonošské pohádky

Večerníček s názvem Krkonošské pohádky (často vyhledávané i jako Pohádky o Krakonošovi) patří k nejoblíbenějším českým pohádkám vůbec. Příběhy o bájném duchovi hor, Krakonošovi, natočila režisérka Věra Jordánová a prvních sedm epizod vzniklo již v roce 1973. Vzhledem k velmi pozitivnímu diváckému ohlasu na sebe pokračování nedalo dlouho čekat a v roce 1977 se děti (a stejně tak jejich rodiče) mohly těšit na dalších šest dílů. Posledních sedm epizod bylo natočeno v roce 1984, tedy více než deset let po vzniku večerníčku.

Fakt, že jsou Krkonošské pohádky nadčasový večerníček, který si dětské obecenstvo získává i po letech, svědčí fakt, že byl v únoru 2013 zvolen nejlepším českým večerníčkem.

Scénář Krkonošských pohádek napsala spisovatelka a překladatelka Božena Šimková, jejíž jméno však v titulcích českého večerníčku neobjevíte. Skryla se za jména Zdenky Podhrázké a spisovatelky a dramatičky Marie Kubátové, mimo jiné autorky postavy Trautenberka. Scénář vyšel v roce 1992 také v knižní podobě, ale jednotlivé kapitoly jsou uvedeny v jiném pořadím, než v jakém se odehrává „večerníčkový“ Krakonoš. O rok později vyšlo další knižní pokračování s názvem Anče a Kuba mají Kubíčka, které již zfilmováno nebylo. Na motivy Krkonošských pohádek vznikla také parodie v pořadu Česká soda.

Děj večerníčku Krkonošské pohádky

krkonošské pohádkyKaždá z dvaceti epizod je založena na totožném principu. Jedna z ústředních postav, chamtivý, zlý a hloupý Trautenberk spřádá plány, jak se obohatit na úkor svého velkého a mocného souseda Krakonoše. Do svých nekalostí zapojuje své poddané Kubu, Anče a hajného, kteří mu, ač proti své vůli, pomáhají. Toho si je Krakonoš dobře vědom a nikdy je nevytrestá, vyjma nepoučitelného Trauntenberka.

Postavu Krakonoše ztvárnil František Peterka, Trauntenberka Ilja Prachař, hajného Zdeněk Řehoř, Anče Hana Maciuchová a Kubu Jaroslav Satoranský. Příběhem večerníčku provází vypravěči Bohuš Záhorský a Martin Růžek (epizody 13 – 19).

 

Seznam všech epizod večernířku Krkonošské pohádky

 1. Jak Trautenberk lovil v Krakonošově revíru
 2. Jak Trautenberk chtěl peříčko z Krakonošovy sojky
 3. Jak Trautenberk topil Krakonošovým dřevem
 4. Jak Kuba utekl ke Krakonošovi
 5. Jak Trautenberk vystrojil hostinu pro štěpanického barona
 6. Jak šel Kuba ke Krakonošovi pro poklad
 7. Jak Trautenberk chtěl Krakonošovo koření
 8. Jak Trautenberk kradl zvířátkům zásoby na zimu
 9. Jak Trautenberk vyměnil Krakonošovi fajfku
 10. Jak chtěl Trautenberk nový kožich
 11. Jak šel Trautenberk do hor pro poklad
 12. Jak Trautenberk sušil Krakonošovu louku
 13. Jak Trautenberk chtěl poslat Kubu na vojnu
 14. Jak si Trautenberk pochutnal na čerstvých pstruzích
 15. Jak Trautenberk pořádal vepřové hody
 16. Jak Trautenberk chytal ptáčky zpěváčky
 17. Jak Trautenberk otrávil strakatou kozu
 18. Jak Trautenberk odvedl horské prameny
 19. Jak se Trautenberk chtěl pomstít Krakonošovi
 20. Jak Trautenberk prodával vodu

Přeneste se teď alespoň na chvíli do malebného prostředí Krkonoš a podívejte se na všechny díly Krkonošských pohádek online. Díky našemu webu už je nebudete muset hledat na YouTube.

Tagy: Krakonoš, Anče, Kuba, Hajnej, Trautenberk, František Peterka, Ilja Prachař, Zdeněk Řehoř, Hana Maciuchová, Jaroslav Satoranský, Bohuš Záhorský, Martin Růžek, večerníček o Krakonošovi, Krkonošské pohádky, Krkonošské pohádky online, večerníčky o Krakonošovi, Krkonošské pohádky zdarma, Krkonošské pohádky youtube, Krkonošské pohádky díly, Krokonošské pohádky epizody

Zanechte komentář