Lifestyle Magazín

Bezpečnost dětí na silnici dopravní výchova ve škole nezajistí

Školní programy bezpečnosti chování se na silnicích jsou sice chvályhodným počinem, ale ne vždy stačí. V první řadě dítě nenastupuje do školy po absolvování tohoto kurzu. Přesto se na silnici – v lepším případě u přechodu, v horším zcela mimo něj, dítě může ocitnout hned první dny, co začne chodit do školy. Dokonce už tříleté dítě může být v situaci, kdy je silničním provozem ohroženo. Proto je naše rodičovská intervence nutná a musí přijít včas a správným způsobem.

Na osvojování si zásad bezpečnosti na silnici není nikdy brzy

Naše dvouleté dítě mě rozhodně ještě nenapadlo učit, jak přejít přes rušnou silnici u nás v obci (vždyť jsme pořád s ním). Avšak to jen do doby, než se toho zhostila babička. A úplně špatně. Když někdo začne vašemu dítěti vštěpovat, že se má nejdříve kouknout doleva (a kouká se přitom doprava), do toho dítě táhne přes ulici v tom naprosto nejnepřehlednějším místě, zpozorněte a rychle to zatrhněte. Nikdy též nespoléhejte na to, že se do této situace vaše dítě nemůže dostat. Jde ven s třináctiletou sousedkou, ta má jasný příkaz, že se mohou procházet jen mimo silnici kolem domu, a vy pak zjistíte, že si to „šmarovali“ přes rušnou silnici. To je lepší bezpečnost na silnici začít vštěpovat už batoleti a svépomocí. To naše teď vychovává i o 10 let starší sousedku.

Už dvouleté děti dnes jezdí na odrážedlech, dvouapůlleté již i na kolech či koloběžkách. Je důležité, aby chápaly, že se jim může něco stát, pokud nedodrží potřebná pravidla. Možná si myslíme, že postačí zákazy – tam nesmíš, to nedělej, takto se nechovej. Ale psychologové a odborníci na rodičovství a výchovu dětí vědí, že to tak není. Mnohem větší efekt, než dítě ochraňovat, je jej s nebezpečnými situacemi seznámit.

Sundejte dětem růžové brýle

Může se to zdát být drastické, ale na dítě rozhodně udělá silný dojem, když mu vysvětlíte, že mrtvá kočka na silnici nedělá „hají“, ale prostě si nedala pozor, auto ji zajelo a umřela. Berte to jako názor matky, která nesouhlasí s tím, aby se dětem zakrývaly oči před možným nebezpečím. Rodiče se tradičně snaží děti chránit před nepříjemnými situacemi a před nebezpečím. Obvykle to ale nedopadne dobře a jak připomíná odborník na rodičovskou výchovu, Martin Palička, nezafungovalo to ani v pohádkách. Stačí si vzpomenou na Šípkovou Růženku. Trn si ji nakonec našel. Zejména proto, že jí nikdo pořádně nevysvětlil, jak se v nebezpečné situaci chovat. Podobné je to i s dětmi na silnicích.

Zákazy u dětí nefungují, rodičovská edukace ano

Pokud nechcete být v očích svých dětí hloupým rodičem, se kterým není záhodno raději vůbec diskutovat, nezakazujte, ani nevnucujte dětem své názory. Běžně se už u předškoláků dozvíte, že nemáte pravdu, protože SpongeBob či jiný animák to přece říkal jinak. A i když dětem dnešní pohádky raději dávkujete decentně, přesto mají na děti často silný vliv. Někdy se i snaží edukovat, jako třeba oblíbený kreslený seriál Bing, ale nechali byste kreslenou postavičku, aby učila vaše dítě bezpečně přecházet přes silnici?

Těch, kdo chtějí dnes vzdělávat naše děti, je hodně. Rozhodně to nedělají vždy správně

Je proto na nás, rodičích, abychom je dokázali autoritativně překonat. Ne příkazy, nařízeními a zákazy. To nefunguje. Jak tedy na to? Skvělý projekt zaměřen na výchovu rodičovství nabízí Martin Palička. Nezaměřil se na obecné rady, ale na to nejdůležitější: jak zajistit bezpečnost dětí a jak si v této oblasti získat autoritu. Aktuálně vzniká na toto téma kurz. Tak dejte na stránkách Martina Paličky vědět, že i vy o tyto informace máte zájem.

Už v úvodním videu, které řeší bezpečnost dětí a dopravní výchovu, pochopíte, že lepší je dítě do nebezpečných situací zasvětit a nabídnout řešení pro jejich vyřešení. Vede k autobusové zastávce od školy zkratka mimo přechod? Než dítě přísně napomínat, že má přejít na druhou stranu výhradně po přechodu pro chodce, přestože je od zastávky vzdálen 200 metrů, raději jej naučte zásady, jak zvládnou frekventovanou silnici bezpečně i mimo přechod.

Co by mělo dítě vědět o bezpečnosti na silnici?

Určitě je nezbytné naučit dítě bezpečně silnici projít. Důležité je zaměřit se na nebezpečné situace, jako je přechod přes silnici mimo přechod pro chodce, poté, co vystoupíme z autobusu, nebo když nám autobus brání ve výhledu, podobnou situaci zvládnout i při přecházení mezi auty, či jak se zachovat, když přijíždí bezpečnostní a zdravotní složky s majáčkem. Dítě musí znát takové principy bezpečnosti, jako je rozhlédnutí se po silnici mezi jednotlivými pruhy. Též je dítě důležité seznámit s bezpečností jízdy na odrážedle, koloběžce, na kole i in-line bruslích. Dát důraz na nošení bezpečnostních reflexních prvků, zapínání si pásu v automobilu i bezpečné sezení v autě obecně.

S dítětem je nutné probrat i fyzikální zákony: třeba na jakou vzdálenost vidí v noci řidič automobilu, jaká je délka brzdné dráhy, či jej seznámit s nebezpečím, když neslyšíme přicházející vozidlo kvůli sluchátkům na uších a hrající hudbě. Nebezpečné je též sledování mobilního telefonu třeba při procházení silnice.

Zanechte komentář