Magazín Tipy a rady

Jak u dětí rozvíjet jemnou motoriku?

Spousta rodičů netuší, že jemná motorika, tedy motorika ruky a prstů, úzce souvisí s motorikou mluvidel. Děti, u nichž je kladen důraz na správnou koordinaci ruky-oka, v pozdějším věku lépe zvládají čtení a psaní. Tzv. tvrdá ruka je pro dítě krajně nepříjemná a v každodenním životě mu způsobuje mnohé problémy. V konečném důsledku si připadá jako nešika a záměrně se činnostem vyžadujícím jemnou motoriku vyhýbá. Nesprávným návykům lze přitom snadno předcházet – staří vývoji ruky a prstů věnovat dostatečnou pozornost.

K nepříznivému vývoji jemné motoriky vede několik faktorů. Za prvé jde o nedostatek pohybu kvůli pasivní zábavě (sledování televize…), za druhé fakt, že rodiče netráví s dětmi zdaleka tolik času jako v minulosti. Možností, jak jemnou motoriku u dětí rozvíjet, je přitom celá řada.

Domácí práce a běžné činnosti

Zdaleka nejjednodušší je dítko zapojit do běžných domácích prací. Nechte jej, ať vám pomáhá s přípravou jídla, skládá prádlo, odemyká dveře… A ať se samo obléká, neboť zapínání knoflíků a zipů, jakožto i zavazování tkaniček, také vede k rychlému rozvoji jemné motoriky.

Procvičování jemné motoriky pomocí omalovánek

Skvělým prostředkem jsou omalovánky, které navíc můžete dítku vytisknout na domácí tiskárně. Na internetu najdete neuvěřitelné množství různých motivů a zcela jistě se vám podaří vybrat obrázky, do jejichž vybarvování se prcek pustí s chutí. Pokud vás od tisku odrazují vysoké ceny náplní do tiskárny, poohlédněte se po tzv. kompatibilních. Nezapomeňte však, že do laserové tiskárny HP patří kompatibilní tonery HP, nikoliv jiné značky.

Výše uvedené samozřejmě platí také pro tiskárny inkoustové, které používají cartridge. Máte-li zařízení značky Samsung, hledejte kompatibilní Cartridge Samsung!

Nezapomeňte na motorické hračky

Používání drobných svalů ruky a jejich vzájemnou spolupráci podporují i motorické hračky. Díte se při hraní, stejně jako v případě omalovánek, zabaví, a přitom rozvíjí jemnou motoriku. K nejlepším motorickým hračkám patří stavebnice, puzzle, skládačky, mozaiky apod.

Nejen holčičky rády prošívají a provlékají. K mání jsou provlékací obrázky, které jsou ideální formou procvičování úchopu třemi prsty (palec, ukazováček, prostředníček). Pořídíte-li dítku sadu dětského šití, určitě neprohloupíte!

Zanechte komentář