Tipy na výlety

Království železnic Praha

Dalším tipem na krásný výlet s dětmi je Království železnic v Praze. Máte rádi vlaky a železnice? Zajímáte se o modely aut a dopravu ? Tak i pro vás by mohla být návštěva Království železnic příjemně stráveným dnem s vašimi dětmi. Neváhejte a vydejte se do Prahy na Smíchov, podívat se na největší modelovou železnici, kterou jen v České republice můžete najít. “Království železnic je splněním opravdového snu malých i velkých,“ jak se také píše i na jejich oficiálních stránkách.

Těšte se na stálou výstavu vláčků. Můžete zde vidět stovky metrů kolejí, desítky modelů lokomotiv, modely různých aut, postavených v reálných dopravních situacích a také modely některých významných staveb a zajímavých míst České republiky. Součástí muzea je od roku 2011 i obří realistický model Prahy. Součástí Království železnic je také stálá výstava železnice na území České republiky, najdeme zde přehled o její historii a informace o současném možném zaměstnání na železnici. Připraven je i vzdělávací program od Ministerstva školství určený pro studenty a žáky základních a středních škol plný interaktivních prvků.

Toto muzeum se vyskytuje v Praze na Smíchově v obchodním komplexu Anděl City. Je to jeden z nejzajímavějších projektů poslední doby, který vznikl díky nápadu na postavení největšího modelového kolejiště v Evropě. Ve třech patrech o ploše 3100 m2 bylo 1. 7. 2009 otevřeno v prvním podlaží 115m2 prvního modelového kolejiště. Tato úvodní plocha představuje průřez všemi stavebními prvky, které byly a budou použity v dalších částích modelového kolejiště Království železnic. Narozdíl od pozdějších železnic je tato výstava jen fantazií modelářů a nemá představovat žádné určité místo.

Kolejiště se neustále postupně rozrůstá o další části sbírky reprezentující jednotlivé kraje České republiky a ve výsledky budou reprezentovat celou republiky s jejími hlavními přednostmi v jednom velkém celku o rozloze více než 1008m2.  Tento model je v 2. patře Království. Již v roce 2010 byly otevřeny první dva kraje – Karlovarský a Ústecký. V roce 2012 byl nově otevřen kraj Plzeňský a v dubnu 2013 kraj Středočeský, s nímž přibylo i modelové zpracování města Praha. Model Prahy je zcela jedinečný a je ho možné navštívit i samostatně. Je vytvořený v měřítku 1:1000, protože původní návrh 1:500 by byl příliš velký. Autoři modelu jsou Vlastimil Slíva a Jiří Straka. Model vznikal průběžně 20 let a některé moduly byly vytvořeny ve více variantách.  Dalším plánovaným krajem, který se přidá do kolejového světa, je Liberecký, potom Královohradecký a Pardubický. Můžete zde vidět model Ještědu, Pražského hradu anebo kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

Kromě hlavní expozice jsou zde připravené i menší doplňkové výstavy. Najdete tu například dětský koutek BAMBULE se stavebnicemi LEGO, projekci oblíbených LEGO filmů ve velkém a malém kinosále, největší výstavu populární mašinky Tomáše v celé Evropě, výstava mašinky TOMICA, herní konzole XBOX, veselé vláčky Chuggington či automobilový trenažér. Jsou zde LEGO vláčky, které můžete sami ovládat a díky miniaturním kamerám v lokomotivách vláčků získáte zážitek z jízdy zmenšenou krajinou. Střídá se zde také den a noc, což ještě zlepší váš výsledný dojem.

Království železnic je otevřeno celoročně od Pondělí do Neděle od 9:00 – 19:00.

 

Zanechte komentář