Magazín Zdraví

Psychologie pohádek

Kdo by neměl rád pohádky? Rodiče je používají jako uspávací a do značné míry také výchovný prostředek na neposedné ratolesti. A děti je tak moc rády poslouchají, třeba i stokrát dokola. Aby ne – objevují se v nich zajímavé postavy – princezny, draci, čerti a nespočet jiných hodných nebo zlých stvoření. Zápletka je obvykle přímočará, dobro nakonec zvítězí nad zlem. To je každému jasné a není třeba příběhy více rozebírat. Anebo ano? Jak by to vypadalo, kdybychom se nad pohádkami zamysleli do hloubky? Psychologové to v rámci specifické terapeutické disciplíny dělají.

Psychologie pohádek je neskutečně zajímavý obor. Proniknout do něj znamená poznat staré známé příběhy a jejich aktéry z úplně jiného úhlu, než z jakého jsme byli odmalička zvyklí. Obvykle je separujeme od reality a vůbec nevnímáme spojitosti, ve skutečnosti jsou pohádky jakýmsi vnitřním vyjádřením našich zkušeností.

Zakladatelkou terapeutické disciplíny zvané psychologie pohádek byla Marie-Louise von Franz, která svou prací navázala na známého švýcarského psychoterapeuta C.G. Junga, průkopníka analytické psychologie. Z její práce pak vycházela Hedwiga von Beit, autorka třísvazkového díla Symbolika pohádky.

Psychologie pohádek staví na učení o archetypech, psychických faktorech uložených v kolektivním vědomí obsahujícího všechny zkušenosti, které lidstvo během své existence nasbíralo a jsou shodné pro všechny kultury. Schválně se zamyslete nad tím, jak jsou podobné i zdánlivě rozdílné pohádky, které pochází z různých koutů světa. Odehrávají se v rozličných prostředích, ale objevují se v nich postavy s podobnými vlastnostmi a charakterem.

Co se skrývá v pozadí příběhu o Šípkové Růžence?

Co třeba taková klasika všech klasik – Šípková Růženka? V oblíbené pohádce se princezna píchne o trn, usne a probudí ji polibkem mladý muž, který se proseká trnitým houštím. Symbolika pohádky jednoznačně ukazuje na ztrátu panenství a probuzení sexuality – Růženčin spánek je sexuální latencí a jinoch se k ní dostane tak, že se zbaví květin (hrad doslova „de-floruje“). Spící krásku navrátí do života tělesným kontaktem.

Pokud vás téma psychologie pohádek zaujalo, podívejte se na on-line přednášku. Bude se vysílat 15. prosince na https://www.facebook.com/events/855983421875824.

Zanechte komentář