Magazín Tipy a rady

Software můžete mít levněji

Alfou a omegou každého počítače je samozřejmě hardware. Pokud nejsou jednotlivé komponenty v dokonalé symbióze, nikdy PC nepojede podle předpokladů. Nicméně je zde ještě jeden podstatný faktor, a sice software. I na něm záleží. A ten, stejně jako komponenty, není zrovna nejlevnější.

Ne vždy si vystačíte s free verzemi

Je sice pravda, že mnoho programů, často i důležitých pro správný chod počítače, je k dispozici na internetu zdarma. Mnohdy se však nejedná o tak kvalitní software jako v případě placené konkurence.

Mezi takový se řadí kupříkladu také Microsoft 365 pro jednotlivce. Jde o jeden z nejpoužívanějších editorů na PC. I když existuje celá řada různých free alternativ, Office 365 pro rodiny a jednotlivce se stále prodává v ohromných počtech. Důvodem je samozřejmě kvalita tohoto editoru, díky čemuž jsou lidé schopni, a hlavně ochotni sáhnout hlouběji do kapsy.

Není však nutné platit tak vysoké částky, o jaké si říkají výrobci. I vysoce kvalitní software se dá sehnat za mnohem méně peněz.

Druhotná licence

Ne, skutečně nejde o žádný podvod ani překračování zákona. Druhotný software je dnes zcela běžný a nabízí ho nejeden prodejce jak u nás, tak i v zahraničí. Jedná se v podstatě o nepoužívané programy. Ty nejčastěji pocházejí z počítačů, jež již byly vyřazeny. Díky tomu se stal tento software neaktivní, avšak stále použitelný.

A přesně takový se prodává v rámci druhotných licencí. Ty jsou však díky tomu daleko levnější, než kdyby šlo o zcela nový, nikdy nepoužívané programy.

Nenechte se napálit

Problém je, že jako druhotná licence se u nás dnes prodává kde co. Kdo chce mít stoprocentní jistotu legálnosti, musí nakupovat v prověřených obchodech. Jak se takové obchody poznají? Stačí se dívat na recenze. Čím více jich je, tím lépe. Ideálně by měla být většina pozitivních.

Zanechte komentář