Magazín Zdraví

Opruzeniny vznikají u dětí, dospělých i seniorů. Věděli jste, že jim lze snadno předcházet?

Opruzenina ve většině případech není nebezpečné onemocnění, je to však handicap, který dokáže znepříjemnit na pár dní běžné věci, jako je například chůze. Jak a kdy opruzeniny vznikají, jak je léčit a lze jim předejít? Zjistěte v článku.

Co jsou opruzeniny?

Opruzenina je onemocnění kůže. Ideálními podmínkami pro vznik je teplé počasí, které způsobuje pocení. To vyvolává vlhkost a zároveň vznik bakterií na naší pokožce. Jestliže se za těchto okolností tře kůže o sebe, kyseliny, které jsou vyplaveny na povrch potem, rozdráždí naši pokožku a vyvolají negativní reakci. Vlivem toho vznikne opruzenina.

Jak poznám opruzeninu?

Opruzenina je červené místo na pokožce, které bolí, pálí a je velmi citlivé na dotek. Nejprve vzniknou menší zarudlá místa, která zvětšují svou plochu úměrně délce tření pokožky. V nejhorších případech může pokožka vlivem opruzeniny praskat a přecházet k mokvání. V tomto případě není doporučeno léčit zánět kůže svépomocí, ale navštívit praktického lékaře nebo dermatologa, který nasadí potřebnou léčbu.

Jak opruzeniny léčit

Jestliže je vaše opruzenina malá nebo větší skvrna, která nemokvá ani není popraskaná, pomůže mast na opruzeniny. Ze všeho nejdřív však postižené místo pečlivě omyjte vodou, abyste jej zbavily nežádoucích bakterií. Poté nechejte místo uschnout, případně použijte fén s vlažným vzduchem nebo místo jemně osušte ručníkem. Místo v žádném případě nedřete, pokožku byste dál dráždili. Poté místo potřete krémem na opruzeniny, který zajistí potřebnou hydrataci a zároveň vytvoří ochranný film a zabrání dalšímu styku s bakteriemi. Ten je možný používat i jako prevenci. Jestliže máte s opruzeninami problém dlouhodobě, natírejte náchylná místa tímto krémem a nezapomeňte, že je důležité zajišťovat pokožce prodyšnost, aby se pravděpodobnost vzniku opruzeniny co nejvíce snížila.

Zanechte komentář