Magazín Zdraví

Dětské hřiště podporuje vývoj dítěte po všech stránkách

Když se v myšlenkách vrátíte do svého dětství, téměř jistě si vzpomenete na nezapomenutelné chvilky strávené na dětském hřišti. Určitě jste tam společně s kamarády zažívali nejrůznější dobrodružství a domů se vraceli unavení, ale ve skvělé náladě. V pozdějším věku jste ovšem trávili čas spíše na jiných místech – a možná jste nakonec zapomněli, jak pro vás bylo dovádění na prolézačkách důležité. Ale teď jste v roli rodičů a měli byste si zopakovat, proč svým ratolestem dopřávat stejně potěšení.

Zlepšení motorických dovedností

Dětské hřiště je jako stvořené pro rozvoj motorických dovedností dítěte. Široké spektrum prolézaček, skluzavek a dalších herních prvků dítka vyloženě „nutí“ ke zdokonalování pohybových schopností včetně rovnováhy.

Návyk na aktivní životní styl

Dnešní děti mají pohybu mnohem méně než předchozí generace. Jsou zvyklé trávit většinu času doma s mobilním telefonem v ruce – a právě proto by měli rodiče budovat návyk na aktivní životní styl již v útlém věku. Když si dítko zvykne na pohybové hry, je velmi pravděpodobné, že bude v pozdějším věku inklinovat ke sportování či aktivnějšímu životnímu stylu.

Zlepšení sociálních dovedností

Dětské hřiště je místem, kde jsou děti samy sebou. Rodiče jim obvykle dávají volné pole působnosti, a tak mohou rozvíjet vzájemnou komunikaci a sociální dovednosti. Navazují přátelství, učí se pomáhat ostatním, ale samozřejmě i řešit konflikty. Čas strávený s ostatními dětmi má nesporně pozitivní dopad na vývoj dětské osobnosti.

Rozvoj kreativity a posílení soustředění

Prolézačka je prolézačka jen do doby, než ji dítka promění na vesmírnou či pirátskou loď. Lanová dráha je pro změnu džunglí a houpačka místem s nízkou gravitací. Dětská představivost nezná hranic a právě na hřišti pracuje na plné obrátky. Během her se navíc rozvíjí také schopnost soustředění, která je důležitá pro pozdější efektivní učení.

Benefitů dětského hřiště je daleko více, a proto by ho měl zahrnovat každý městský mobiliář. Pokud se v blízkosti vašeho bydliště žádné hrací prvky nenachází a máte možnost tuto skutečnost nějakým způsobem ovlivnit, neváhejte.

Zanechte komentář