Magazín

Domečky pro panenky – fenomén, který uchvátil ty nejmenší, ale i dospělé sběratele

Zeptáte-li se malé holčičky na její nejoblíbenější hračku, pravděpodobně vám ukáže panenku. Není divu, panenky jsou s lidskou civilizací úzce spjaty již od jejího počátku. Vůbec první panenky, které byly vnímány jakožto dětské hračky, pochází z kolébky civilizace, někdejší Mezopotámie, kde se vyráběly z alabastru. Další nálezy pochází ze starého Egypta a první písemné zmínky o panenkách, jak je známe dnes, pak z britské závěti z roku 1548. Mezi odkazovanými věcmi byla mimo jiné i dřevěná panenka, jejíž hlava byla pokryta sádrou.

Domečky pro panenky znali již staří Egypťané

Historii panenek se ovšem budeme věnovat někdy příště. Dnes se zaměříme na jeden z nejoblíbenějších doplňků, které holčičkám kolikrát závidí i chlapci. Výrobci se mohou přetrhnout a nabízí panenky s nejrůznějším příslušenstvím v podobě oblečení, domácích zvířat nebo třeba automobilů. Prim však vždy hrály domečky pro panenky, tedy miniatury skutečných obydlí, jejichž historie je stejně bohatá jako v případě panenek samotných. Napodobeniny skutečných domků, včetně zmenšenin nábytku a dalšího zařízení, byly nalezeny i v egyptských pyramidách a ty, jak je známe dnes, se v Evropě objevily kolem 16. století.

Domeček pro panenky Amelia

Domečky pro panenky byly dlouhou dobu unikátní a protože se vyráběly ručně, měly osobitý charakter. Každá miniatura byla originální a zpravidla propracovaná do nejmenšího detailu. Svým způsobem se vůbec nelišily od opravdových lidských obydlí. Staly se fenoménem a vyhledávaným sběratelským kouskem, kterým jsou dodnes. Ti největší hračičkové a fanoušci neváhají investovat do leckdy velmi drahých a precizně zpracovaných doplňků jako je nábytek z exotického dřeva, ručně tkané koberečky, ale také funkční nástěnné hodiny a dalšího příslušenství, které by v domácnosti nemělo chybět.

Malé i velké

Domečky pro panenky prošly dlouhým vývojem a na začátku 20. století se nejčastěji vyráběly v měřítku 1:18. Dospělí sběratelé však vyhledávali především stavbičky v měřítku 1:12 a v USA a Británii pak miniatury v měřítku 1:24. Výjimkou však nejsou ještě menší domky v měřítkách 1:48 a dokonce 1:144. Nejběžnější velikost, která je vhodná pro klasickou Barbie, je ovšem 1:6.

Udělejte své princezně radost i vy

A jak vypadají domečky pro panenky, které jsou k mání na našem trhu? Zavítali jsme ke specializovanému prodejci, který nabízí hračky předních amerických a evropských výrobců a došli k závěru, že i moderní sériově vyráběné verze jsou neméně kouzelné jako ty původní. V e-shopu www.kuchynky-hracky.cz najdete množství variant, při čemž nechybí klasické dvou či třípodlažní domky, luxusní vilky a dokonce ani obydlí v supermoderním designu. Chcete-li své malé princezně udělat obrovskou radost, máte příležitost.

Rozkládací domeček pro panenky

Foto: kuchynky-hracky.cz

Zanechte komentář