Magazín

Garfield – nejslavnější kocour všech dob

Znáte jméno nejpopulárnějšího kocoura všech dob? Není to kocour v botách, ale líny a obtloustlý Garfield, který si získal nespočet srdcí dětského i dospělého publika. Poprvé se objevil v komiksu, který vytvořil americký kreslíř James Robert „Jim“ Dawis, pozdější zakladatel společnosti Paws. První komiks vyšel 19. června 1978 a kromě ústřední hvězdy, kocoura Garfielda, se v něm představili také další známé postavičky – poněkud slabomyslý pes Odie a jejich páníček Jon Arbuckle. Dawis v té době pravděpodobně vůbec netušil, že stvořil budoucí legendu a jeden z nejoblíbenějších komiksů vůbec. V současné době se přetisky objevují ve více než 2 5000 novinách a časopisech a u nás vychází v deníku Právo.

Kdo je Garfield?

Garfield není obyčejný kocour a to navzdory tomu, že má spoustu typických „kocouřích“ vlastností. Je líný, miluje jídlo (potrpí si zejména na lasagne) a spánek. Kromě toho však s oblibou nakopává psy, škrábe po novém nábytku a napadá pošťáky. Z duše nenávidí, když někdo jen přiblíží k jeho misce se žrádlem a po nocích své okolí „obšťastňuje“ pěveckou show na plotě. Co na tom, že nemá ani jediného fanouška, Garfieldovi to v žádném případě nevadí.

Ani tím však výčet jeho povahových rysů a vlastností nekončí. Garfield trpí depresemi, je náladový a věčně nespokojený. Procházky do přírody jsou pro něj tabu a mnohem raději řádí v supermarketech. Neměli bychom zapomenou zmínit ani jeho panický strach z pavouků a veterinářů.

Tak jako tak si ho zamilovaly desítky milionů fanoušků po celém světě, kteří nedočkavě čekají na každou jeho novou příhodu. Garfield je zkrátka unikátní ve všech směrech a vyzařuje zvláštní charisma.

Garfieldovi (ne)přátelé

Vedle Garfiedla se postupně objevila spousta dalších zajímavých postav, se kterými kocour udržuje poněkud zvláštní vztah. Některé si střihli nárazovou roli, jiné jsou nedílnou součástí komiksu a tedy i Garfieldova světa.

Jon Arbuckle – Garfieldův a Odieho páníček, který je sice nadmíru trpělivý, ale nikdy si u svých mazlíčků nevybudoval autoritu. Jon miluje polku, neumí se oblékat, nikdy si neuklízí lednici a miluje Garfieldovu veterinářku Lízu. Poprvé s ní šel na rande až v roce 2006.

Odie – milý, bezelstný, ale velmi hloupý pejsek, jehož rasa nejde zcela specifikovat. Podle Garfielda jde o křížence bígla a cihly a Jon Arbuckle ho získal od jistého Lymana. Garfield Odieho nikdy zcela nepřijal a s oblibou si ho dobírá a tropí si z něj žertíky.

Arlena – kočka s velkou mezerou mezi předními zuby. Arlena Garfielda miluje, ale ten miluje především sebe, což ji vytáčí.

Pooky – plyšový medvídek s růžovými tlapkami se v komiksu objevil již 23. října 1978, kdy ho Garfield našel v Jonově skříni. Od té doby je jeho věrným druhem, sdílí s ním postel a čas od času zastane roli Garfieldova osobního ochutnávače.

Kde všude se již Garfield objevil?

Garfield měl původně charakter komiksových stripů, ale s jeho rostoucí slávou se začal objevovat také v televizi. Vznikl animovaný seriál a v roce 2004 byl natočen film Garfield ve filmu. V něm si po boku počítačově ztvárněného kocoura zahrál také Brecin Meyen (Jon), Jennifer Love Hewittová (Liz) a další známé herecké hvězdy. Snímek sklidil pozitivní kritiku a dočkal se pokračování s názvem Garfield ve filmu 2. Čeští fanoušci se dočkali také dalších snímků, které vyšly na DVD a to Garfield šokuje, Garfieldův festival zábavy a Garfield: Zvířecí jednotka zasahuje. Český hlas Garfieldovi propůjčil Vladimír Čech a z Jonova hrdla zní hlas Davida Prachaře.

Komiksové stripy vyšly i v knižní podobě (vydává je komiksové nakladatelství Crew) a aktuálně jich vyšlo 38.

Pár zajímavostí na závěr

  • O Garfieldově lásce k lasagním se čtenáři dozvěděli 15.7. 1978.
  • Garfield začal nenávidět pondělky 18.9. 1978.
  • S dietami začal 27.8. 1978

Foto: Christine Leigh (http://picasaweb.google.com/lh/photo/fJh_5PhsZeZEbZHxU3reIg)

Zanechte komentář