Magazín

Večerníčky a mašinky

Děj večerníků se netočí jen kolem zvířátek a jiných pohádkových stvoření s nadpřirozenými schopnostmi. Autoři již v minulosti rádi dosazovali za hlavní postavy neživé věci a i jim vnukli spoustu lidských vlastností. Obrovské popularitě se těšily Pohádky o mašinkách, které vychází z knihy pohádek a bajek Pavla Naumana. První vydání knižní předlohy vyšlo již v roce 1942 a od té doby kniha vyšla ještě nejméně osmkrát. Desetidílný animovaný Večerníček o mašinkách vznikl v roce 1987 a režíroval ho Eduard Hofman. O hlas mašinek a železničářů se postaral Vladimír Ráž.

V prvním díle Pohádek o mašinkách požádá nejvyšší pan železničář zlého černokněžníka Zababu, aby mu postavil největší lokomotivu na světě. Ta však hned po první zkušební jízdě za mokropeským mostem vykolejí a nikdo netuší, jak ji dostanou zpátky na koleje. S nápadem přijde malý chlapec Pašíček a železničáři obrovskou lokomotivu rozřežou na několik menších mašinek. A právě o nich jsou další díly Večerníčku.

Děj jednotlivých epizod je poučný a podobně jako v bajkách, i v Pohádkách o mašinkách mají lokomotivy dobré i špatné lidské vlastnosti. Mašinky jsou pyšné, statečné, mlsné i skromné. Ve Večerníčku figuruje také kladná postava pana Blahoše z výtopny, díky kterému se nakonec polepší i zlý černokněžník Zababa.

Pohádky o mašinkách vyšly také ve zvukové verzi a to na kazetách (1992, Supraphon, namluvil Pavel Zedníček) a CD. V roce 2003 byl vydán multimediální set, ve kterém je obsažena tištěná knížka a interaktivní CD s audioverzí jedné z pohádek v podání Karla Greifa, ale také e-knihu s fotografiemi skutečných parních lokomotiv. Kompletní dvanáctidílný seriál si mohli v audio verzi v listopadu 2010 poslechnout také posluchači Českého rozhlasu 2 Praha. Pohádky s názvem Hajaja – Pohádky o mašinkách připravilo studio Olomouc.

Seznam epizod večerníčkové verze

  1. U kouzelníka Zababy
  2. O dlouhé lokomotivě
  3. Pan Blahoš a černokněžník Zababa
  4. Jak z jedné mašinky bylo mašinek deset
  5. O pyšné lokomotivě
  6. O zvědavé mašince
  7. O mašince, která nechtěla jezdit po kolejích
  8. Jak jela mašinka pro brambory
  9. Proměna kouzelníka Zababy

Na všechny epizody večerníčku Pohádky o mašinkách se u nás můžete podívat online.

Lokomotiva Tomáš

Lokomotivy se objevily i v zahraničních pohádkách a mezi ty nejznámější, které si oblíbili i české děti, bezesporu patří Lokomotiva Tomáš (orig. Thomas and Friends). I tato pohádka vychází z dětských knížek The Railway Series, které se u nás objevily pod názvem O mašince Tomášovi. Animovaný televizní seriál Lokomotiva Tomáš se začal poprvé vysílat v roce 1984 a hlavní postavou je mašinka Tom. Modrý vláček s číslem 1 jezdí na ostrově Sodor, kde se svými kamarády prožívá spoustu napínavých dobrodružství. A jak už to tak ve většině pohádek bývá, i Lokomotiva Tomáš vždy skončí dobře.

Lokomotiva Tomáš

Obrázek: http://images4.fanpop.com/image/photos/21400000/Thomas-And-Friends-Wallpaper-thomas-and-friends-21400634-1333-880.jpg

Zanechte komentář