Magazín Tipy a rady

Jak na černání zlatých dětských náušnic

Nebojte se, pokud vaše zlaté náušničky zčernaly, nejde o vadu zlata ani šperku.

Změna barvy povrchu u zlatých dětských náušnic je celkem běžná věc. Nemusíte se bát, že jde o nekvalitní zlato či samotný výrobek. Existuje několik faktorů, které mají na změnu barvy zlata velký vliv. Některým můžete předejít a některé můžete jednoduše napravit. Nic z toho však nebude mít špatný vliv na zdraví vaší holčičky.

Dětské náušnice a zlato

Na trhu se šperky se nejčastěji používá 14-ti karátové zlato ryzosti 585/1000. Jak zlaté náušnice, tak i dětské náušnice z bílého zlata jsou stejné ryzosti. Číslo 585 udává podíl ryzího zlata ve slitině z 1000 a zbytek tvoří přidané drahé kovy jako je stříbro, měď, nikl apod.

Jaké jsou důvody černání náušnic?

Náušničky mohou snadno změnit barvu povrchu jsou-li někde odloženy, aniž by byly nošené. Základem je jejich dobrá úschova. Šperkovnice k tomu určené jsou nejvhodnější variantou. Pokud ale žádnou nemáte, můžete náušnice vložit do uzavíratelného pytlíčku, kam se nedostane vzduch, prach, voda či kosmetika. Nejlépe uložené někde v pokojové teplotě a bez dopadu slunečního světla.

Dalším zásadním důvodem může být alergická reakce. Často nejde o reakci na samotné zlato, ale na ostatní přidávané drahé kovy. Nikl bývá špatně snášen, a právě proto je stále více nahrazován platinou či rhodiem. Pokud však k reakci dojde, doporučujeme vše konzultovat s dětským lékařem.

A dostáváme se k nejčastější příčině černání dětských náušnic, a tou je zvýšená teplota. Růst prvních zoubků již potrápilo nejednu maminku, a ty dobře vědí, že tento proces vysoké teploty provázejí. Podávané léky mohou černání také ovlivnit a to i u dospělých lidí. Stejně tak i používaná kosmetika.

Vyleštění šperku je řešením

Jelikož ke změnám dochází pouze na povrchu šperku, vše se dá lehce napravit. Vždy doporučujeme dětské náušnice nechat vyleštit ve zlatnictví. Odborné zkušenosti zlatníka jsou k nezaplacení. Věřte, že žádné babské rady nesvedou šperk natolik vyčistit, jako zlatník na mechanické leštičce s pastami k tomu určenými. Zčernalé náušničky budou doslova jako nové a vaší dceru budou krášlit ještě po dlouhý čas.

Zanechte komentář