Magazín Zdraví

Jak se vypořádat s kašlem a nachlazením?

Jaro sice pomalu klepe na dveře, ale právě onen přechod mezi chladným a teplejším obdobím zatěžuje lidský organismus a spoustu lidí trápí nachlazení a kašel. Jak se s těmito nepříjemnými stavy vypořádat? Možností je víc než dost a jistě vás potěší, že nemusíte hned sahat po lécích na předpis. Velmi účinné jsou ovoce, zelenina a byliny.

Ačkoliv to možná netušíte, spoustu účinných pomocníků při léčbě nachlazení máte doma. K efektivním přírodním léčivům patří šťáva z čerstvého celeru s vysokým obsahem éterických dezinfekčních látek, vitamínů a minerálů. Posílí vaši imunitu a výrazně urychlí léčbu.

Chutné jitrocelové sirupy bez cukru

Další ceněnou bylinou je jitrocel. Z toho se vyrábí i bylinné sirupy – oblíbený je například tento nízkokalorický z jitrocele a stévie.

Čaj z léčivých bylin

Dobrou volbou pro děti i dospělé je bylinkový čaj. Malí pacienti nereptají, protože jim nápoj chutná, což přivítá každý rodič, kterému se do potomka nedaří dostat sirup. Postup přípravy je snadný – stačí smíchat hrst květů lípy, hrst květů černého bezu a hrst květů jitrocele. K tomu přidejte hrst drcených šípků a získáte léčivou směs. Pak už jen zalít dvě lžíce této směsi litrem vroucí vody, nechat chvíli (cca 15 min.) louhovat a popíjet. Dle chuti můžete osladit medem.

Rýmu vyléčí cibule

Rýma je nepříjemná, ale docela dobře na ni platí obyčejná cibule. Nemusíte ji konzumovat – stačí, když ji nakrájíte a pročistíte si nos éterickými oleji. Ty působí jako dezinfekce a pravděpodobně vás rýmy zbaví.

Další možností je šťáva z cibule. Pokrájejte ji a promíchejte s medem. Nechte vylouhovat a přidejte si šťávu do čaje, případně ji polykejte po lžičkách.

Vitaminy to jistí

Chcete-li se rýmy, kašle a nachlazení zbavit ještě rychleji, nezapomeňte na kysané zelí, česnek, papriku a další potravin bohaté na vitaminy. Pokud organismus „nadopujete“ potřebnými látkami, jistě se s nemocemi rychle vypořádá sám.

Zanechte komentář