Magazín

Jak vybrat dětské kolo?

Kdy je ideální doba pro koupi prvního dětského kola? Podle odborníků můžete dětem dopřát kolo již v útlém věku. Rovnováhu si osvojily na odrážedlech a šlapání jim nebude dělat problém. Zanedlouho začnou šlapat na paty Lanci Armstrongovi, nicméně záleží i na tom, jestli se vám podaří vybrat správné kolo. Nemáte s tím zkušenosti? Nevadí, dejte na naše tipy.

Dětská kola se vyrábí v širokém spektru velikostí, kterou udává rozměr zapletených kol. V praxi narazíte na Ball Gown robes de mariée rozpětí od 12“ do 26“ a pokud vás zarazilo, že velikost 26“ najdete také v sortimentu kol pro dospělé, buďte v klidu. Rám těchto modelů je přizpůsobený pro malou postavu.

Nejmenší dětská kola mívají pevný převod nebo protisměrnou šlapací brzdu, kterou někdy doplňuje přední čelisťová brzda. Jde o takzvaná „seznamovací“ kola, prostřednictvím kterých se dítě seznámí s novým pohybem. Děti si rychle osvojí reflex dupnutí na pedál, ale později jim přeučení na klasickou brzdu nebude dělat problém.

Budete-li kupovat větší dětské kolo s volnoběžkou a čelisťovými brzdami, zkontrolujte, zda jsou dostatečně účinné. Ideální jsou kvalitnější modely s hliníkovými ráfky,
Robe demoiselle d’honneur rouge které mají větší brzdnou plochu než ocelové. U plastových ráfků dochází k pravému opaku – mají hrubý povrch a špatně odvádí teplo, takže se mohou „zaseknout“ a přebržďovat.

V kategorii kol od 20“ a výše je ve standardní výbavě i přehazovačka. Velmi praktická je kombinace s otočnou rukojetí, která dítěti usnadňuje manipulaci.

Ta opravdová zábava ale začíná ještě o pár palců výše. Dětské kolo 24“ už vypadá jako plnohodnotná zmenšenina opravdového dospěláckého kola a jediný rozdíl tkví v kratších klikách. U rozměrů klik zpozorněte – v případě delší kliky totiž hrozí kontakt boty s předním kolem a při jízdě v terénu zase kontakt pedálu se zemí.

Při výběru kola je tedy nejdůležitější správná velikost. Na argument, že „dítě do kola doroste“, si vzpomenete ve chvíli, kdy z něj kvůli ztíženého ovládání spadne. Ideální výška kola je zhruba v úrovni pasu dítěte. Jedině tak si osvojí správné jízdní návyky.

Detsko kolo 24Několik tipů na závěr

  • Dětské kolo by mělo být tak velké, aby malý cyklista dosáhl na zem
  • Zvolte model, u kterého lze jednoduše seřídit brzdy (např. přiblížit k řídítkům)
  • Kola do velikosti 20“ nemusí mít přehazovačku, dítě by beztak nemělo dost síly na její ovládání

Praktické rady jak se chovat s dětmi v jízdním provozu najdete na stránkách ibesip.cz.

Zanechte komentář