Magazín

Medvídek Pú a přátelé

Medvídek Pú (Winnie the Pooh) je hlavní postava – medvídek z knihy od Alana Alexandra Milneho. Je to jeden z nejznámějších hrdinů dětské literatury 20. století a zcela jistě je milován dětmi po celém světě. První povídka se objevila v britských novinách 24. prosince 1925. O necelý rok později vyšla ve Velké Británii první knížka s názvem Medvídek Pú. Po velmi úspěšném ohlase vyšel v roce 1928 díl druhý: Púovo zátiší a nakonec byly obě knihy spojeny dohromady a vydávány jako dvě části jedné knihy. Ilustroval je E.H.Shepard. Medvídek byl pojmenován podle hračky, kterou vlastnil Alexandrovo syn, který je v knize Kryštůfkem Robinem.

Příběh medvídka Pú a jeho přátel byl přeložen do více než 40 jazyků a byl také filmově ztvárněn Waltem Disneyem. Vzniklo hned několik filmů: Tygrův příběh, Jaro s Klokánkem Rů, Krásný Nový rok Medvídka Pú, Slonisko a Medvídek Pú, Prasátko a jeho velký příběh. V prosinci 2005 Disney oznámil, že v novém seriále se bude objevovat postava – šestiletá Darby a s ní i všechny ostatní postavy z Púa. Po dvou sezónách byl seriál zrušen.

Medvídek PÚ je hlavní postava, bydlí ve Stokorcovém lese se svými přáteli. Je malý, kulaťoučký a trochu přihlouplý. Neustále má hlad a nejraději má med. Nejčastější věta: Máš nějaký med? Je to ale kamarád každou buňkou svého těla. Dobrodružství je jeho druhé jméno. Někomu se muže zdát že medvídek povídá nesmysly, ty jsou ale zdrojem milého smyslu pro humor celého příběhu.

Iáček je jeho kamarád, neustále smutný oslík. Je lehce sarkastický a ironický, typický škarohlíd a pesimista. Nechápe proč, zrovna on by se měl mít dobře. Jeho rozhovory sám se sebou se mnohdy hodí do jakékoliv životní situace. Já nevím, Kryštůfku Robine, ale s tou spoustou sněhu a tím vším, nehledě ani k rampouchům a podobným věcem, ono není u mne venku kolem třetí hodiny ráno takové horko, jak by si někdo myslel. Není zrovna dusno, rozumíš-li, co myslím – aspoň ne tak, aby to bylo nepříjemné. Není parno. Vlastně je, mezi námi řečeno, ne abys to někomu řekl, vlastně je zima.“

Dalším kamarádek Púa je Prasátko. Je malé a zvědavé, bydlí ve starém buku uprostřed Stokorcového lesa. Je stále z něčeho vystrašené, když jde do tuhého, často si vzpomene, že vlastně už musí jít domů. Ale i tak se snaží být správným kamarádem medvídka i ostatních.

Tygr ze všeho nejraději hopsá a má rád snad všechno, neustále si vše vychvaluje a prozpěvuje si. Králík bydlí v díře v písečném břehu, má svou zahrádku, na kterou je obzvláště pyšný a nedá na nich dopustit. Je také ze všech nejchytřejší.

Příběhy kamarádu ze Stokorovceho lesa mají u mladých i starých čestné místo na nočním stolku. Laskavý přívětivý humor, neustálá připravenost všech přátel zažít něco bláznivého, co více si ve světě plném monotónnosti přát.

Kromě filmů z knihy taky byly vytvořeny počítačové hry.

V říjnu roku 2009 u příležitostí 80. výročí vydání knihy Púovo zátiší byla vydání kniha Návrat do stokorcového lesa a je tak autorizovaným pokračováním příběhů medvídka Pú. Autorem knihy je spisovatel a dramatik David Benedictus, autorem ilustrací je Mark Burgess.

Zanechte komentář