Magazín

Tři oříšky pro popelku

Úspěšná česko-německá filmová pohádka, která byla natočena roku 1973 pod vedením režiséra Václava Vorlíčka. Vznikla na námět pohádek Boženy Němcové – O Popelce, O třech sestrách. V hlavních rolích hraje Libuše Šafránková jako Popelka a Pavel Trávníček jako princ. Hudbu k pohádce napsal Karel Svoboda, nejznámější píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš Karel Gott a Jiří Štaidl.

Pohádka se stala oblíbenou ne jenom v Česku a Německu, kde vznikla, ale také v Rusku, Francii, Norsku a na Slovensku. V Německu se uvažuje o natočení „remake“ s německými herci. Oproti jiným zpracováním Popelky je tato verze živější a hlavní postavy jsou obohaceny o různé vlastnosti jako například Popelčina schopnost jízdy na koni, střelba z kuše a přátelství se zvířaty. Pohádka se natáčela také na saském zámku Moritzburg, kde se pravidelně pořádá výstava tohoto filmu. Domov Popelky byl vodní hrad Švihov.

Děj nás přivádí do početné Popelčiny rodiny. K Popelce a jejímu otci se nastěhovala macecha se svou dcerou Dorou. Obě jsou pyšné a namyšlené, proto je Popelka utlačována a brána spíše za služku a pomocnici. Otec má milou Popelku rád, ale i tak ji ponechá napospas své druhé ženě a dcerám, které ji nemají rády. Když se macecha se svými dcerami strojí na ples, kde si má princ vybrat nevěstu, musí otec odjet do města pro látku na nové šaty. Zeptá se Popelky, co by si přála ona. Ta ale nic nechce, jen kdyby ho prý něco cvrnklo do nosu. A to právě budou tři oříšky, které jí přiveze.

V prvním oříšku se skrývá lovecký kostým, a tak jednou v lese v kostýmu narazí na prince s jeho společností, jak se vydali na lov. Předvede jim, jak umí střílet z kuše, když sestřelí šišku z vysokého stromu a oni ji vyhlásí za krále střelců. Popelka potom ale zmizí nepoznána.

V druhém oříšku se skrývají nové plesové šaty. Macecha nechce, aby Popelka na ples jela a tak ji nechá třídit čočku a hrášek a uklidit celou světnici. Popelce ale pomůžou holoubci a ona se v nových šatech na svém koni Juráškovi vypraví k hradu. Prince celý ples nudí a chce ho opustit. Na odchodu ale uvidí Popelku, a rozhodne si s ní zatancovat. Popelčina krása ho okouzlí, ale stále neví, jak se jmenuje ani jak přesně vypadá, protože má přes obličej závoj. Oznámí ji, že z ní chce udělat svou nevěstu. Popelka mu ale dá tři hádanky, které má vyřešit, chce-li si ji vzít za ženu.

Když odbije půlnoc, utíká popelka rychle z bálu, aby byla doma dříve než macecha a její dcery. Nechá ale na schodech střevíček, který zvedne za ní běžící princ. Pronásleduje jí až ke dvoru, kde bydlí, ale tam mu zmizí. Následující den si musí všechny ženy povinně zkusit střevíček. Mezitím macecha a dcera Dora zjistí, že krásná princezna je Popelka a tak aby získali čas, vytrhnou střevíček princovi z ruky a prchají pryč v saních. Princ je pronásleduje, a když se jejich saně převrátí, vyjde pravda najevo. Jeho vyvolená tam není.

Je zklamaný že svou princeznu nemůže najít a vrací se do dvora. Tentokrát Popelka rozlouskne třetí a poslední oříšek a objeví svatební šaty. V nich vyjde na dvůr a princ konečně pochopí a zodpoví Popelčiny hádanky a požádá ji o ruku.

Zanechte komentář