Magazín Tipy a rady

Nepodceňujte sílu ukolébavek. A zpívejte dětem nejen na večer!

Když jste v dobách svého dětství nemohla usnout ani po shlédnutí pravidelné porce pohádek, maminka vám zazpívala tradiční ukolébavky. Pravděpodobně jste si je ani nestihla doposlechnout, protože jste v průběhu zpívání usnula jako špalek. Není divu, zpěv má doslova magické účinky – jakmile dítko slyší melodický hlas maminky, získá pocit bezpečí a jistoty. Ale proč ještě byste měla dětem pravidelně zpívat, a to nejen ukolébavky před spaním? Pozitivní vliv hudby je nesporný a potvrzují to i četné odborné studie.

Emotivní ukolébavky

Ještě na chvíli však zůstaňme u ukolébavek. Písniček s krásným textem i melodií je spousta, ale ukolébavky jsou přesto v některých ohledech mocnější – jsou totiž nabité emocemi. Podle některých odborníků i malé dítě bezpečně rozliší písničky pro děti, které zpívá maminka od těch reprodukovaných. Důvod je prostý – na živo zpívané ukolébavky jsou plné emocí.

Miminka hudbě rozumí

Nikdy nepodceňujte schopnosti a dovednosti svého potomka, byť je zatím novorozenec. I miminka dokáží rozlišit hudbu od mluveného slova, a když slyší ukolébavku, utiší se. Hudba má nesporné zklidňující účinky a je vhodné ji dítku dopřávat již od narození. Pokud máte s utišováním miminka problém a nefungují vám žádné jiné metody, zazpívejte mu!

Zpívání je nejlepší způsob, jak dítě utišit a uspat. Ukolébavky fungují bezvadně, vyzkoušejte je taky!

Zpěv je zábava a rozvíjí

Britská psycholožka Sally Goddard Blythe tvrdí, že právě zpěv je nejúčinnější formou přípravy dítěte na mluvení. Vhodně zvolené akordy a texty pomáhají mozek připravit na budoucí užívání jazyka. Spíše než složité písně preferujte jednodušší, rytmickou hudbu.

4 další zásadní důvody, proč dětem zpívat a hrát

  1. Poslech melodických ukolébavek dítě zklidňuje a procvičuje mozek.
  2. Poslechem pravidelných veršů dítko nabývá pocitu jistoty. Ví totiž, co bude následovat.
  3. Hudba má pozitivní vliv na komunikační a jazykové dovednosti.
  4. Společné muzicírování je zábavné, a navíc prohlubuje vztah mezi dítětem a rodiči.

Potřebujete snad více důvodů, proč si zalistovat zpěvníkem a dopřát dítku příjemný poslech ukolébavek nebo jiných písní? Ty nejkrásnější najdete na webu spisnickou.cz.

Zanechte komentář