Magazín Zdraví

Pomozte svému miminku od bolestí bříška

Vaše malé miminko není k utišení. Stále pláče a vy se ho marně snažíte ukonejšit. Na vině může být bolavé bříško. Malé děti bolestmi velmi trpí, ale samozřejmě vám ještě nejsou schopny říct nebo naznačit, kde přesně je bolí. Proto je poměrně obtížné zjistit, co přesně miminko trápí a pomoci mu. Navíc bolesti postihují v menší či větší míře asi 20-25 % všech kojenců, ať už jde o děvčata, nebo chlapce.

Záchvat koliky má různé příčiny

Jako nejrizikovější období, kdy miminko může postihnout dětská kolika se ukazuje hlavně období mezi 2.-3. měsícem života. Proto se maminky v této době musí obrnit velkou trpělivostí a pevnými nervy. Jak vlastně takový záchvat koliky probíhá?

  • Dítě má záchvat pláče, aniž by za jeho vznikem stála zjevná příčina
  • Situace trvá déle než 3 hodiny denně
  • K potížím dochází 3-4 krát do týdne v pravidelnou dobu

Příčinu koliky je někdy poměrně těžké nějak blíže objasnit. Velmi často bolesti bříška souvisejí se stravováním a výživou. Nemusí jít přitom vysloveně jenom o problém ve výživě samotného kojence, někdy je ve hře i jeho matka. Někdy totiž může sníst potravinu, která je pro miminko nevhodná a obtížně stravitelná a její složení se samozřejmě dostává do mateřského mléka. Maminka žádné potíže nemá, ale miminko ano. Mezi další příčiny patří také parazité. Zrovna tak ale může jít o napětí vzrůstající mezi miminkem a maminkou, například maminka je nervózní, úzkostná, trpí poporodní depresí. To se samozřejmě promítne i do stavu jejího miminka.

Doplnění enzymu pomůže trávení

Kromě toho může jít i o nesnášenlivost mléčného cukru. Přečtěte si o intoleranci laktózy, při které pomůže dodávání enzymu laktázy. S její pomocí dokážou dětská střeva vstřebat mléčný cukr, aniž by bříško bolelo. Ke špatnému zpracování mléčného cukru totiž dochází právě tehdy, když tělo nemá dostatek uvedeného enzymu.

Zanechte komentář