Magazín Zdraví

Pro zdravý dětský spánek je nezbytná kvalitní matrace. Podle jakých kritérií ji vybírat?

Matrace je velmi často podceňovanou součástí výbavy dětské postýlky. Přitom právě ona rozhoduje o tom, jak se vaše dítě vyspí a jak se bude vyvíjet jeho páteř. Ortopedi obecně doporučují pro děti vybírat spíše tvrdší matrace, které u malých miminek fungují i jako prevence proti syndromu náhlého úmrtí kojenců.

Na materiálu matrace záleží

O tom, že by dětská matrace měla být vyrobena z přírodních materiálů, asi není potřeba se zmiňovat. Každopádně pro kojence a batolata je ideálním materiálem pro matraci latex, koňské žíně anebo kokosové vlákno. Malé děti tráví v dětské posteli mnohem více času než dospělí, proto je potřeba výběr matrace nepodcenit a volit zdravotně nezávadné materiály se zdravotním atestem, které budou dobře odvádět vlhkost od těla dítěte a bude snadné je udržovat. Čas od času se vyplatí nechat matraci vyvětrat, případně ji ručně vyčistit s pomocí k tomu určených prostředků. Před opětovným vložením do postele nechte matraci opravdu důkladně proschnout.

Pro miminka raději tvrdší matraci

Váháte-li nad stupněm tvrdosti matrace pro dítě, volte raději ten vyšší. Pro případ, že by dítěti časem příliš tvrdá matrace nevyhovovala, pořiďte mu již zpočátku matraci s různým stupněm tvrdosti na každé straně. Tu můžete podle libosti otáčet a přizpůsobovat tak dítěti. Existují i matrace se stranami s různou prodyšností určené na zimu a na léto. Pro všechny typy matrací pro děti platí, že nevydrží věčně a vyměnit by se měly nejpozději po 5 letech používání.

Pro větší děti vybírejte jako pro dospělé

Školáci a adolescenti již mají možnost si matraci před koupí vyzkoušet a posoudit, jestli jim vyhovuje. Také jim vydrží delší dobu než nejmenším dětem. Kvalitní dobře vybraná matrace bude vašemu dítku sloužit i 10 let. Opět lze pořídit dvoustrannou matraci s různými stupni tvrdosti a zimní a letní stranou. Při výběru opět zohledněte zdravotní stav dítěte a především kondici jeho pohybového aparátu. Jestliže trpí některými vývojovými vadami páteře, například skoliózou, proberte vaši volbu matrace s ortopedem. Pro tento případ lze volit i postelové rošty a další dětský nábytek, který bude podporovat zdravý vývoj vašeho dítěte a bude vhodně působit na jeho zdravotní obtíže.

Zanechte komentář