Magazín Tipy a rady

Veterináři radí: Jak se starat o štěně, když si ho přinesete domů?

Podlehnout ustavičným dětským prosbám je snadné. Zvlášť, když se týkají něčeho tak roztomilého jako štěnátko. A protože předpokládáme, že jste si svůj záměr – tedy pořídit si pejska – důkladně promysleli a zvážili všechny důsledky, nebudeme vás od něj odrazovat. Snad jen připomeneme, abyste rozvážně zvolili rasu (tzn. s ohledem na časovou náročnost péče a povahu). Společně s odborníky z veterinární kliniky Praha Metropolevet vám přinášíme několik praktických informací, které byste měli jakožto budoucí pejskaři vědět.

Socializace a procházky

Počítejte s tím, že změnu prostředí může štěně doslova prokňučet. Alespoň první noc, kdy se nebude moct přitulit ke své mámě. Přesto nesmíte dopustit, aby si naříkáním vynutilo pozornost – později byste toho velmi litovali. V každém případě se během prvních týdnů věnujte intenzivní socializaci a seznamte nového člena domácnosti se vším, s čím se u vás doma může potkat (tzn. i s hlasitými zvuky spotřebičů apod.).

Co se týče první návštěvy veterináře, veterina Praha doporučuje sedmý týden věku. Lékař pejska odčerví, odbleší, domluví se s vámi na vakcinaci a ochotně vám poskytne odpovědi na všechny případné dotazy.

Jak často štěně krmit?

Optimální frekvence krmení je 3-4× za den. Přístup k čerstvé vodě by měl mít pejsek nepřetržitě. Po každém krmení ho vezměte ven a učte ho vykonat potřebu (vždy patřičně odměňte).

Kdy můžete s pejskem na první procházku?

S procházkami vyčkejte do doby, než bude zvíře plně očkováno – tedy do cca 13.-14. týdne. Jediným povinným očkováním je vakcinace proti vzteklině (probíhá jednou ročně). Přesto je vhodné zvážit i další základní vakcíny proti psince, leptospiróze, parvoviru, adenoviru, infekčnímu zánětu jater a para-influenze.

Jak často štěně odčervovat?

První odčervení štěněte může proběhnout již ve dvou týdnech věku. Poté každé dva týdny až do doby, kdy je odstaveno od feny. Následně je dostatečné odčervení jednou za tři měsíce. Pokud se v domácnosti pohybují menší děti, je vhodné z hlediska prevence odčervovat každý měsíc.

Zanechte komentář