Hračky Magazín

Hračky jsou zábavné i poučné, rozvíjejí psychiku i manuální zručnost

V dnešní době děti často dostávají do ruky mobil a tablet. Je pravda, že se s nimi zabaví mnohdy na celé hodiny, není to ovšem zrovna vhodný způsob trávení volného času. Více by se děti měly věnovat dětské hře, hračkám nebo třeba kreslení. Jak hra ovlivňuje vývoj dítěte? A jaké hračky jsou dnes u dětí oblíbené?

Velký výběr hraček

Jaké se dnes vyrábějí hračky pro děti? V zásadě se nijak neliší od těch, se kterými si hrály děti před dvaceti i čtyřiceti lety. U dívek stále letí panenky, ačkoliv ty jsou v dnešní době mnohem propracovanější, více se podobají lidem a často jsou vybaveny různými extra funkcemi. Chlapci si stále rádi hrají s autíčky a autodráhami. Oblíbení jsou rovněž plyšáci. Někteří jsou téměř k nerozeznání od opravdových zvířat.

Mezi chlapci i děvčaty jsou populární stavebnice. Spoustu zábavy si užijí třeba s dřevěnou Kaplou. Starší zručnější děti dokáží strávit dlouhé hodiny nad starou klasikou Merkurem. Skvělé jsou také různé edukativní hračky, experimentální sady, globusy nebo dětský teleskop. Prostudujte také dětské bazény. I ty se dokáží postarat o pořádnou porci zábavy!

Dětská hra a vývojová psychologie

Dětská hra je na první pohled zábavná činnost, která dětem přináší jen potěšení. Ve skutečnosti je však za ní mnohem víc. Výrazně ovlivňuje vývoj dětské psychiky i motorických dovedností. Dítě, kterému by byla odepřena hra, by nemělo šanci se správně rozvíjet a formovat se.

Hrou si dítě rozvíjí motoriku, a to především jemnou. Dvouleté děti ještě nejsou při manipulaci s hračkami příliš zručné, postupně se ale výrazně zlepšují. V pěti letech jsou již schopné navlékat korálky. Správný vývoj jemné motoriky jde ruku v ruce s rozvojem grafomotoriky, která je důležitá nejdříve pro kresbu a poté pro nácvik písma.

Hrou také děti získávají spoustu nových poznatků o fungování světa i o sobě samých. Zároveň se zlepšují jejich sociální dovednosti.

Zanechte komentář