Dětský pokoj Magazín

Jak vybrat kolotoč nad postýlku? A proč je vůbec dobré ho mít?

Dětem projde rukama spousta hraček, ovšem jednou z prvních, které jim dělají společnost při usínání, je dětský kolotoč nad postýlku. Tou další jsou závěsné hračky na hrazdičku, ale o těch zase jindy. Nabídka kolotočů je bohatá a není snadné zvolit ten správný. Pokud tápete a váháte, určitě se vám bude hodit pár praktických tipů. Nechte si poradit, na co se při výběru tohoto nenápadného, leč důležitého prvku zaměřit.

Zábava a edukace v jednom balení

Zásadní otázka zní, proč vůbec o dětském kolotoči nad postýlku uvažovat – vyplatí se vůbec? Miminko je přece příliš malé na to, aby mu věnovalo patřičnou pozornost… Pokud jste si doposud mysleli něco podobného, je na čase, abyste změnili názor. Děťátko samozřejmě hračku vnímá, a dokonce se díky ní lépe rozvíjí. Kojenec upírající pozornost na kolotoč vnímá rozdílné zvuky a učí se soustředit. A když si na něj může i sáhnout, tak mu napomáhá při rozvoji jemné motoriky. Jemná melodie pak nejmladšího člena rodiny spolehlivě uspí.

Ručně vyráběný závěsný kolotoč značky Oh my dear.

Není kolotoč jako kolotoč

Na první pohled se kolotoče nad postýlku liší snad jen v designovém provedení, nicméně v praxi se liší také funkcemi. Některé svítí, jiné hrají – a pak jsou tady varianty, které dělají snad úplně všechno.

Nedílnou součástí kolotoče nad postýlku bývá samostatný mechanismus, který zajišťuje pohyb. Správnou volbou může být natahovací mechanismus i elektronický kolotoč – záleží na tom, jestli preferujete delší dobu hraní (elektronika), nebo absenci baterek (natahovací kolotoče).

Z hlediska materiálů jsou lepší přírodní materiály než plast. Plastové hračky se sice snadno čistí, ale jsou těžší – a když z kolotoče spadnou, pro miminko to není nic příjemného.

Jak kolotoč nad postýlku používat?

Nezapomeňte, že se hračky musí nacházet v dostatečné vzdálenosti od dítěte (cca 25 – 30 cm), a to vždy v místě nad hrudníkem – ne nad hlavičkou. Pokud hrací strojek umožňuje regulaci hlasitosti, nepouštějte melodii příliš nahlas.

A rozhodně se vyhněte kolotočům s hračkami, které mají ostré hrany nebo drobné součástky – v případě utržení hrozí, že se jimi dítě udusí.

Zanechte komentář