Magazín Zdraví

Pár zajímavostí o koloběžkách aneb Co byste měli vědět, než je pořídíte sobě i dětem

Omrzelo vás kolo a rádi byste vyzkoušeli novou aktivitu, kterou budete moct provozovat s přáteli či s rodinou? Pořiďte si koloběžku pro dospělé! Ale ještě před tím si přečtěte pár zajímavých informací.

První koloběžky byly ze dřeva

S ohledem na velký koloběžkový boom to vypadá, že koloběžky spatřily světlo světa teprve nedávno, ale pravdou je, že se poprvé objevili již na počátku 19. století. Od těch moderních se však v mnoha ohledech lišily. Jejich konstrukce byly dřevěné a jednodušší, při jízdě vydávaly nepříjemný hluk. Přesto si koloběžkáři jízdu užívali a postupně svůj nevšední dopravní prostředek zdokonalovali.

Boom freestylových skládacích koloběžek

Čas šel dál a v například v době, kdy byly naše hranice uzavřeny západu, se jezdilo na koloběžkách s kovovou konstrukcí a koly s klasickými plášti. K malé revoluci došlo v 90. letech – švýcarská firma uvedla na trhu první skládací koloběžku s hliníkovou konstrukcí. Byla natolik populární, že se brzy dočkala kopií pod taktovkou jiných firem a rozšířila se po celém světě. Je vhodná na freestyle a kratší vzdálenosti ve městě.

Koloběžka s velkými koly

V současnosti jsou v centru pozornosti koloběžky s velkými koly. Jezdí na nich děti i dospělí a oproti skládacím koloběžkám umožňují cestování vyšší rychlostí. Existují také soutěže, v rámci kterých koloběžkáři závodí do kopce i na rychlost.

Koloběžka s velkými koly má klasickou brzdu. Tedy takovou, která je typická pro jízdní kolo. Funguje na principu třetí brzdných segmentů o ráfek.
Je jízda na koloběžce bezpečná?
Koloběžka je bezpečnější než jízdní kolo, protože umožňuje rychlejší brzdění. Navíc se pohybuje rychleji než kolo a je jednodušší ji ukočírovat. Přesto je vhodné nosit přilbu a případně další chrániče.

Zanechte komentář