Magazín Zdraví

Základní zásady při převozu dítěte v autě: Měli byste je znát i vy!

Tento článek je určen všem rodičům, kteří někdy vozí děti v autě, a to bez ohledu na to, jak často. Jste to i vy? Pak byste měli dodržovat následující doporučení, která mají na bezpečnost dítěte zásadní vliv.

Bezpečný automobil

Pětadvacet let staré auto je z hlediska současných bezpečnostních standardů nevyhovující a nemůže se konstrukčně rovnat se současnými modely. Máte-li v plánu pořízení novějšího vozu, neodkládejte to. K žádoucím bezpečnostním prvkům patří ABS, stabilizace, boční airbagy a systém isofix na upevnění sedačky. Není od věci, když je ve voze dostatek místa – pokud se cestující tísní jako sardinky, následky případné kolize jsou o to horší.

Kvalitní autosedačka

Jsou věci, na kterých se nešetří, a autosedačka k nim bezesporu patří. Když už si nemůžete dovolit investici do bezpečnějšího vozu, nepodceňujte alespoň výběr autosedačky. A samozřejmě platí, že bez ní dítě nebude dostatečně chráněno ani v jinak velmi bezpečném vozidle.

Podstatné je také to, zda autosedačka odpovídá aktuální váze dítěte. Pro děti vážící pod 13 kg je určeno tzv. vajíčko, které se upevňuje proti směru jízdy. Pro hmotnostní kategorii v rozmezí 9 až 18 kg pak autosedačky, které se upevňují ve směru jízdy.

Nezapomeňte, že při přepravování vajíčka na předním sedadle musíte deaktivoat airbag.

K mání jsou také autosedačky pro větší děti od 15 do 25 kg. Tyto typy autosedaček mají upevnění pomocí pásů pro dospělé osoby. Vždy pásejte tak, aby pás probíhal přes pánev (ne přes žaludek!) a diagonální pás přes rameno (ne přes krk!).

Prevence v podobě samolepky „dítě v autě“

Poslední tip sice nijak nezmírní následky kolize, ale může přispět k tomu, aby k ní nedošlo. Samolepka dítě v autě slouží jako výstraha pro ostatní řidiče – podle průzkumů jsou účastnící provozu k automobilům s touto značkou mnohem ohleduplnější.

Samolepka se jménem dítěte vám vítr v peněžence neudělá a ostatním řidičům jasně vzkáže, že si se mají ve vaší blízkosti chovat ukázněně.

Samolepka dítě v autě se jménem je k mání v mnoha různých variantách. Můžete si ji objednat na www.samolepkaditevaute.cz.

Zanechte komentář