Magazín

Shrek

Animovaná pohádka, která vznikla roku 2001 dle pohádkové knihy z roku 1990. Prví díl si zajistil svou kvalitou Oscara za nejlepší celovečerní animovaný film. Na tento díl navazují další filmy – Shrek 2, Shrek Třetí a Shrek: Zvonec a konec.

První film nás uvádí do života zlobra Shreka, který se shodou okolností dostane v nesprávnou chvíli do zámku. Za podmínky klidného bydlení se dohodne s Lordem Farquaaden, že mu přivede ve věži uvězněnou princeznu Fionu, kterou si chce Lord vzít. Po boku s Oslíkem, kterého potkal na cestě, princeznu Fionu osvobodí. Cestou zpátky na hrad se do sebe postupně zamilovávají, ale Fiona má tajemství -v noci se mění ve zlobryni. Nechce, aby to Shrek zjistil a tak ho nechá odejít. V den svatby se Shrek s Oslíkem vydají oslavy překazit. Za pomoci dračice z věže, která se do Oslíka zamilovala, se jim to podaří. Shrek a Fiona se políbí a Fioně zůstane natrvalo podoba zlobryně.

V druhém díle se Shrek a Fiona vrací z líbánek. I když se Shrekovi nechce, jedou navštívit Fioniny rodiče. Fionin otec Harold se rozhodne pro radikální krok a to Oslíka i Shreka zabít. Najme si na ně nájemného vraha – Kocoura v botách, ten se ale přidá na Shrekovo stranu. Spolu se vydají do vílí továrny, kde ukradnou lektvar věčného štěstí. Po jeho použití se Shrek promění v krásného mládence. Dobrá víla, ale ví, jaký lektvar ukradli a tak pošle prince Krasoně, aby si získal Fioninu lásku. Fiona totiž netuší, jak teď Shrek vypadá.

Harold musí Fioně nalít do čaje nápoj, díky kterému se do Krasoně zamiluje, pokud se políbí. To ale zjistí Oslík, Shrek a Kocour. Za pomoci velkého perničku, se dostanou do hradu, polibku s Krasoňěm už ale nezabrání. Když Fiona uvidí Shreka tak Krasoně odstrčí a Harold se přizná, že jí do čaje lektvar nenalil. Dobrá víla na Shreka zaútočí, toho ale Harold zachrání a zasáhne ho tak její kouzlo. Vrátí se mu jeho pravá podoba žabáka. On totiž také v mládí použil lektvar štěstí, aby získal svojí manželku Lilian. Ta mu ale lásku opětuje i v jeho nové podobě.

Ve třetím filmu se Shrek vydá hledat nástupce trůnu – Artuše. Těsně než odplují na něj Fiona zavolá, že je těhotná. Shrek s Kocourem a Oslíkem Artuše najdou. Ten se nejprve na vládnutí těší, ale postupně se začně obávat velké zodpovědnosti. Zatímco se vrací zpátky do paláce. Princ Krasoň a několik zloduchů palác přepadnou a uvězní všechny Shrekovy přátele. Shrek se to dozví a snaží se, co nejrychleji se do království vrátit. Potká na cestě Merlina, bývalého učitele Artuše, ten je přenese do království, ale omylem prohodí Oslíkovo a Kocourovo duši. Princ Krasoň se rozhodne popravit Artieho, Shrek ho ale zachrání a tak se místo Artušovi popravy chystá poprava Shrekova. Mezitím se ale uvěznění přátele spolu s Fionou, Oslíkem a Kocourem dostanou ven a s Artušem Shreka zachrání. Artuš se stane novým králem. Při oslavách navrátí Merlin Oslíkovi a Kocourovi správná těla. Shrek a Fiona se vrátí do bažiny a narodí se jim tři zlobří miminka.

Shrek : Zvonec a konec začíná ještě předtím, než Shrek zachránil Fionu. Vypraví o tom, jak Fioniny rodiče šli za Rampelníkem, aby ji zbavili kletby. Na poslední chvíli se dozví, že už je zachráněna a dohodu neuzavřou. Rampelník je na Shreka naštvaný a touží po pomstě.

V současnosti je Shrek s Fionou na hradě, oslavují první narozeniny svých dětí. Věci se ale nevyvinou tak, jak by si Shrek přál a proto naštvaný odejde. Shrek potká Rameplníka a uzavře s ním dohodu. Den, kdy bude zase pravým zlobrem za jeden den z jeho dětství. Rampelník ale Shreka oklame a vezme pryč den, kdy se Shrek narodil. To znamená, že v nynějším světě Shreka nikdo nezná. Králem je Rampelník a zlobři jsou otroci. Za pomoci Oslíka, jehož důvěru si opět získá, zjistí, že pokud se s Fionou do konce dne políbí, dohoda nebude platit. Shrek vyhledá Fionu,která vede odboj proti Rampelníkovi, ta ho ale nemiluje a tak, se při jejich polibku nic nestane. Rampelník vydá na Shreka zatykač a společně s Fionou ho uvězní. Oslík, Kocour a ostatní zlobři zaútočí na hrad a umožní tak Shrekovi a Fioně podmanit si dračici, která je hlídá.

Začíná svítat a Shrek začně mizet, ale Fiona, která se do něj během noci znovu zamilovala, ho stihne políbit, což zruší dohodu a svět se vrátí přesně do okamžiku, než Shrek od Fiony odešel.

Zanechte komentář