Magazín

Tři ořísky pro Popelku – legendární česká pohádka, na kterou nedají dopustit ani v zahraničí

Tri orisky pro popelkuDokážete si představit Vánoce bez svých oblíbených pohádek? A i kdyby to měla být jen jediná, věříme, že byste se rozhodli právě pro Tři oříšky pro Popelku, kterou v roce 1973 natočil Václav Vorlíček. Ostatně nebyli byste sami – film na motivy pohádek O Popelce a O třech sestrách (Božena Němcová) se netěší popularitě jen u nás. V roce 2013 šlo o nejsledovanější pořad v Norsku a dopustit na něj nedají ani na Slovensku, v Rusku a ve Francii. V Německu dokonce zvažují, že natočí remake s vlastními herci.

Vraťme se však k naší české verzi, která v roce 2013 oslavila 40 let. V roli Popelky tehdy zazářila mlaďounká Libuše Šafránková, které na kráse neubírají ani přibývající roky. Po jejím boku se představil Pavel Trávniček a o ústřední melodii, píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš v podání Karla Gotta, se postarali Karal Svoboda (hudba) a Jiří Štaidl (text).

Porovnáme-li českou filmovou Popelku s knižní předlohou, zaznamenáme spoustu odlišností. Je mnohem šikovnější a živější – bravurně jezdí na koni, umí střílet z kuše jako zkušený lovec a zároveň se (trochu paradoxně) se zvířaty přátelí a ty ji pomáhají. Rozdíly najdete i v chování prince. Ten filmový k trůnu netíhne a spíš než ve dvorní etiketě, si libuje v lovu a zábavě s přáteli. Na přípravy na ples a budoucí svatbu nemá ani pomyšlení.

10 zajímavostí o Popelce, které jste možná doposud nevěděli

  • Hlas prince ve skutečnosti nepatří Pavlu Trávníčkovi, ale Petru Svojtkovi. Režisér se pro náhradu rozhodl kvůli tehdejšímu Trávníčkovému silnému moravskému přízvuku.
  • Pohádka Tři ořísky pro Popelku se natáčela v okolí zámku Moritzburg v Sasku a na vodním hradě Švihov u Klatova a okolí. Interiéry se točily v Berlíně.
  • Sově Rozárce se nechtělo mrkat aby toho režisér Vorlíček docílil, musel do ní šťouchnout špejlí.
  • Dana Hlaváčová, která si zahrála popelčinu sestru Doru, byla v době natáčení v šestém měsíci těhotenství.
  • V závěrečné scéně Libuše Šafránková pěkně zmrzla. I navzdory třeskutým mrazům na sobě měla jen svatební šaty.
  • Režisér Vorlíček chtěl pohádku točit v létě, ale nakonec se rozhodl přepsat scénář a přidal do něj zimní scény. Nechtělo se mu přerušovat natáčení a několik měsíců čekat.
  • Na první schůzku s Šafránkovou dorazil Vorlíček o hodinu později, ale ta na něj i přesto čekala. Scénář ji doslova učaroval a tak se rozhodla počkat.
  • Pamatujete si na scénu, kdy Popelka přeskakuje strom? Libuše Šafránková zde musela být zastoupena kaskadérkou.
  • Náhradníka měl i kůň Jurášek, protože kvůli celním předpisům nesměl překročit hranice. Ve scénách, které se natáčely v Německu, je proto jiný kůň.
  • Za scénářem nestojí Bohumila Zelenková, ale František Pavliček, který však nesměl být v titulcích z politických důvodů uveden.

Foto: http://4.bp.blogspot.com/-ZhQvptnkHII/TvUXoZ62cZI/AAAAAAAAQ7s/9J2PjXOHj4s/s640/Askepott+1.jpg

Zanechte komentář