Hračky Magazín

Znáte dřevěné hračky? Jsou důležité pro rozvoj dítěte

Hračkářství praskají ve švech – a většina dětských pokojů taktéž. Výrobci se předhánějí, kdo vyrobí zajímavější hračku. Ty nejžádanější obvykle vycházejí z pohádek a dětských filmů. Platí, že čím více funkcí hračka má, tím je atraktivnější. Je to ale nutné? Dětská hra nemá být pouze o zabavení, naopak. Měla by dítě především rozvíjet. S hračkami na baterky to ovšem nejde. Naštěstí existují i hračky pro děti, které jsou zábavné, a přitom děti také poučí!

Myslete na rozvoj motoriky už od útlého věku

Lidská motorika je složitý komplex schopností a procesů. Rozvíjí se především v předškolním věku. Nejprve se vyvíjí hrubá motorika, to znamená hybnost celého těla. Poté přichází vývoj jemné motoriky, tedy schopnost drobných pohybů v dlaních a prstech. Správný rozvoj jemné motoriky je důležitý k manuální zručnosti – a ta se bude dětem hodit celý život. Jemná motorika ovlivňuje grafomotoriku, což je motorika ovlivňující schopnost jakéhokoliv grafického vyjádření, ať už jde kresbu, psaní nebo třeba rýsování.

Zpomalený vývoj grafomotoriky může vézt až ke dysgrafii. Děti s touto specifickou poruchou učení mají velké potíže s kreslením i psaním. Jejich písmo není úhledné, nemá správný sklon, neleží na řádku. Neúspěchy mohou dětem způsobit smutek a pocit méněcennosti. Snadno se také stanou terčem posměchů ze strany spolužáků. Je proto důležité myslet na grafomotoriku již od malička a postupně se snažit dítě trénovat (samozřejmě s přihlédnutím k věku).

Právě k tomu to účelu jsou vhodné dřevěné hračky v podobě různých skládanek, puzzlí a podobně. Dítě je při hře nuceno se soustředit na precizní pohyby. Vše ovšem probíhá hravou formou, děti si ani nevšimnou, že se něco učí. Kromě motoriky tříbí své smysly, všímají si barev, tvarů a materiálů. Dřevěné hračky podporují celkový kognitivní vývoj dítěte.

5 velkých výhod dřevěných hraček

Ještě stále si nejste jistí, jestli vaše ratolest potřebuje dřevěnou hračku? Zde jsou důvody, proč by dřevěné hračky pro děti měly nahradit moderní hračky na baterky:

  1. Pomáhají dítěti v rozvoji (viz výše)
  2. Jsou z ekologického materiálu – šetříte planetu
  3. Jsou z nezávadného materiálu – až je dítě bude ochutnávat, nemusíte se bát, že by si nějak uškodilo
  4. Vypadají hezky – když si dítě zrovna nehraje, hračka slouží jako vkusná ozdoba pokojíčku
  5. Jsou kvalitní a nerozbitné – vydrží mnohem déle než hračky z jiných materiálů

Kde seženete kvalitní dřevěné hračky, které si děti zamilují?

Říkáte si, že to sice zní fajn, ale nevíte, kde hračky ze dřeva koupit? Vězte, že to není žádný problém. Najít je můžete i v klasických hračkářstvích. Existují také e-shopy specializované na montessori hračky (např. www.zesto.cz). K dostání jsou i na jarmarcích či farmářských trzích.

Zanechte komentář